Szanowni Państwo, 

Przedstawiamy sprawozdanie z posiedzenia Forum Psychiatrii Środowiskowej i Eucoms, które odbyło się w dniach 27-28 maja br. w Krakowie.

FORUM_i_EUCOM_w_Krakowie_pl_2022-skompresowany.pdfFORUM_i_EUCOM_w_Krakowie_pl_2022-skompresowany.pdf

 

Przecinanie wstęgi podczas uroczystego otwarcia

23 maja br. odbyło się uroczyste Otwarcie Centrum Seniora – nowoczesnego i dużego ośrodka, który mieści się w Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Olszańskiej 5 w Krakowie. Inauguracja była jednym z wydarzeń, które towarzyszyły XVII Forum Psychiatrii Środowiskowej. Było to przedsięwzięcie współorganizowane przez Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Zakład Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ oraz organizacje pozarządowe, takie jak: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi”, a także Stowarzyszenie Rodzin „Zdrowie Psychiczne”.

 

Ponadto Otwarcie Centrum Seniora powiązane było z rocznicą śmierci patrona Centrum Zdrowia Psychicznego – Profesora Antoniego Kępińskiego – jednego z najwybitniejszych polskich psychiatrów. Do dziś stanowi on ogromny autorytet i wzór do naśladowania dla współczesnej opieki psychiatrycznej. - Mówi się o potrzebie jej humanizacji, rozmowy, kontaktu z pacjentem który obejmuje nie tylko farmakoterapię, ale również psychoterapię, rehabilitację, pomoc w sytuacjach mieszkaniowych, zawodowych, wypełnieniu sensownie dnia – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Cechnicki, lekarz psychiatra, kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii UJ CM.

 

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego im. Prof. Antoniego Kępińskiego to nadzieja na psychiatrię zorientowaną na potrzeby osób chorujących psychicznie i ich rodzin. W Centrum Seniora ciągłość opieki trwa od pierwszego epizodu, przez lata życia z chorobą – aż do późnych lat starości.  - Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie nasi Pacjenci mogą otrzymać wsparcie, troskę i opiekę a także odnaleźć ulubione zajęcia, odkryć pasję i zbudować relacje społeczne – podkreśla prof. dr hab. n. med. Andrzej Cechnicki, i zwraca uwagę, że - ludzie, którzy chorują psychicznie są najczęściej wypychani poza nawias społeczeństwa i rynku pracy. Centrum natomiast oferuje im różnego rodzaju aktywności, które pozwalają seniorom utrzymać dobry stan psychiczny, a także przystosować się do współczesnego świata poprzez treningi poznawcze, warsztaty terapii zajęciowej, arteterapię, muzykoterapię, socjoterapię i  pomoc ambulatoryjną.

 

Centrum Zdrowia Psychicznego korzysta z programu wsparcia Seniorów, których to z roku na rok jest w Krakowie coraz więcej. Szacuje się, że większość z nich będzie wymagała pomocy ze strony psychoterapeutów, psychiatrów oraz systemu społecznego wsparcia – sąsiedzkiego, rodzinnego, podkreśla prof. dr hab. n. med. Andrzej Cechnicki. Zorientowanie na ich potrzeby ma ogromne znaczenie zwłaszcza teraz – ponieważ dzieje się w czasie, kiedy obchodzimy Rok Seniora!

 

We współpracy z prof. dr hab. med. Tomaszem Grodzickim – kierownikiem Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, organizowana jest pomoc stałej opieki geriatrycznej – tak, by uczestnicy nie musieli odbywać drogi przez wielu specjalistów – bo często da się tego uniknąć, jak mówi prof. dr hab. n. med.  Andrzej Cechnicki. - Dobry, kompetentny lekarz zajmujący się pacjentami w wieku senioralnym może zadecydować jaka interwencja jest potrzebna i wykonać to kompleksowo – to duże ułatwienie dla osób, które gubią się w rzeczywistości rejestracji na długie terminy wizyt i mają problem w komunikacji i zapamiętywaniu. Do tego dochodzi narastające uczucie samotności, bezradności, z którym zmagają się seniorzy – podkreśla prof. dr hab. n. med. Andrzej Cechnicki.

 

Moment w życiu naszych pacjentów, którzy się starzeją, może być związany z takim ryzykiem. Największą sztuką jest zatem również pogłębianie psychologicznych kompetencji pacjenta i jego rodziny, bo czasami choroba trwa całe życie. W związku z tym w pewnym okresie życia zdrowie psychicznie może się zarówno poprawiać jak i pogarszać. Mogą do tego dojść bardzo poważne problemy związane z choroba somatyczną, obciążeniem równocześnie wieloma innymi schorzeniami, badaniami i problem trudno dostępnych lekarstw.­­ - Te przyczyny powodują, że nasi pacjenci są uznani jako grupa senioralna już od 45 r. ż. Czas ich życia często jest krótszy niż naszej populacji osób zdrowych średnio o 10-20 lat. To wskazuje na to jak wiele troski i uwagi powinniśmy im poświęcać – podkreśla prof. dr hab. n. med. Andrzej Cechnicki.

 

Bardzo ważną wartość dla pacjentów stanowi zatem stałość miejsca i osób – to przekłada się na poczucie bezpieczeństwa. Ciągłość opieki to tradycja i stabilność. Szczególnie ważna jest obecność drugiego człowieka i kontakt z ludźmi. Dlatego w Centrum Seniora budowana jest tzw. kultura terapeutyczna, która opiera się na budowaniu bezpiecznej, stabilnej relacji. Wspólny stół, wspólne gotowanie, odwiedzanie się, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych – wszystko to przekłada się na budowanie wspólnoty. W zespole są także asystenci zdrowienia, którzy – jak mówi prof. Cechnicki – są osobami po kursach i szkoleniach, z certyfikatami – które służą wsparciem i pomocą całemu zespołowi terapeutycznemu, pełniąc ogromną rolę: swoją postawą dają nadzieję i pokazują widoki na to, jak można pokonać trudną sytuację w wyniku terapii i opieki, ponieważ same doświadczyły kryzysu, a leczenie pozwoliło im wrócić do zdrowia. Są zatem takim dobrym znakiem nadziei, tzw. światełkiem w tunelu.

 

Informacje praktyczne:

Projekt „W Centrum Seniora pokonamy bariery – Centrum Seniora dla osób chorujących psychicznie” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Okres realizacji projektu: 01.04.2021 r. – 31.03.2024 r.

 

Projekt skierowany jest do seniorów (osób, które ukończyły 45 rok życia), mieszkańców województwa małopolskiego, którzy posiadają orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność z powodu choroby psychicznej:

- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji / orzeczenie z ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji / orzeczenie KIZ o zaliczeniu do I grupy inwalidów - dla tych orzeczeń niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego chorobę psychiczną,

- orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy / orzeczenie KIZ o zaliczeniu do II grupy inwalidów - dla tych orzeczeń niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego  potwierdzającego chorobę psychiczną,

- orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie z ZUS o częściowej niezdolności do pracy / orzeczenie KIZ o zaliczeniu do III grupy inwalidów - dla tych orzeczeń niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego chorobę psychiczną.

 

Serdecznie zachęcamy również do zapoznania się z informacjami na stronach internetowych:

https://stowarzyszenie-rozwoju.eu

https://www.facebook.com/StowarzyszenieRozwojuPsychiatriiSrodowiskowej/?ref=pages_you_manage

https://www.youtube.com/channel/UCdngIAg3BsaI7BVk1Amb0UQ

 

 

 

Jak możesz pomóc:   

 

1. Podpisz petycję online: W sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego

www.petycjeonline.com/w_sprawie_przyszoci_centrow_zdrowia_psychicznego

 

więcej informacji oraz petycja do wydruku:    

https://ef.org.pl/akcja-centrum-zdrowia-psychicznego-w-kazdym-powiecie-podpisz-petycje/

 

 2. Polub i obserwuj wydarzenie na FB

www.facebook.com/events/702983546968544/ 

 

3. Nałóż na swój profil w social mediach naszą nakładkę: www.facebook.com/messenger_media?thread_id=1200462592&attachment_id=713306272615923&message_id=mid.%24cAABa9VU1koJ7PoKONl1DT1CSSeX0

 

4. Udostępniaj informacje o wydarzeniu i nasze posty z hasztagiem:

#PopieramCentrumZdrowiaPsychicznego

 

5. Sfotografuj się z kartką z napisem #PoperiamCentrumZdrowiaPsychicznego i opublikuj w swoich mediach społecznościowych

 

6. Zapraszaj znajomych do udziały w akcji i obserwuj nasze dalsze działania

 

Ze względu na coraz szybciej rosnącą skalę zjawiska występowania problemów psychicznych, Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz z Urzędem Miasta Krakowa ma przyjemność organizować w terminie 5 - 9 października 2020 roku „HUMAN WEEK”- II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego.

 

To już drugi raz, gdy mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w „Human Week”, w dniach poprzedzających Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

 

To temat ważny dla nas wszystkich, gdyż każdego z nas czy naszych bliskich może dotknąć kryzys psychiczny. Tym razem odbywał się on będzie pt. „Od narodzin do dorosłości w dobie pandemii”.

Bardzo wiele zmieniło się w naszym życiu na przełomie ostatnich miesięcy z powodu pandemii COVID-19. Zapraszamy na cykl seminariów internetowych z obszaru zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, opieki środowiskowej, tolerancji czy też sztuki, która stanowi dla nas źródło wsparcia ale także sposób wyrażania siebie.

 

Pragniemy także zwrócić uwagę na realną pomoc a nie stygmatyzację osób borykających się z problemami psychicznymi.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach. Szczegóły dostępne na stronie internetowej www.humanweek.pl oraz na profilu wydarzenia na Facebooku.

Wszystkie wydarzenia będą dostępne on-line.

 

REFORMA PSYCHIATRII – CO NAM SIĘ UDAŁO I CO NAM SIĘ JESZCZE UDA

5 października 2020 poniedziałek godz. 16:00

Od 3 lat toczy się w Polsce reforma psychiatrii dorosłych a od roku reforma psychiatrii dzieci i młodzieży. Jak zmienia się opieka nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi w Polsce? Jaki jest jej sens i cel reformy? Dlaczego nie powinna ona być obojętna dla mieszkańców Krakowa? Zapraszają: dr Marek Balicki, prof. dr hab. n. med.Andrzej Cechnicki, dr n. med. Agata Dimter, dr hab. n. med. Maciej Pilecki i gość specjalny Katarzyna Szczerbowska -Kisielińska.

 

W DOMU, W PRACY A NIE W SZPITALU – O PSYCHIATRII ŚRODOWISKOWEJ I NIE TYLKO…”

5 października 2020 poniedziałek godz. 18:00

Kryzys psychiczny niekoniecznie musi skończyć się hospitalizacją psychiatryczną. Opieka w domu, przy współpracy rodziny może temu zapobiec. Przy długim, chronicznym przebiegu choroby zespół leczenia środowiskowego, który prowadzi leczenie w domu pacjenta jest najważniejszym źródłem oparcia dla całej rodziny. Jest wiele czynników, które prowadzą pacjentów do zdrowienia ale najważniejsze jest podjęcie i utrzymanie pracy zawodowej.
Zapraszają: dr Marta Cichońska, mgr Joanna Nolbrzak-Drozd, mgr Agnieszka Lewonowska-Banach, mgr Anna Liberadzka.

 

CZY STUDENT W PANDEMII TO STUDENT W KRYZYSIE?

6 października 2020 wtorek godz. 12:00

Czy student w pandemii to student w kryzysie? – doświadczania z pracy zdalnej ze studentami przeżywających  trudności natury psychicznej nasilającymi się w okresie pandemii. Wystąpienie poruszy temat specyfiki sytuacji epidemicznej i jej wpływu na kondycje psychiczną  młodych dorosłych na podstawie pracy W Studenckim Ośrodku Wsparcia i Adaptacji SOWA UJ. Zapraszają: Jagna Kazienko oraz Magdalena Pająk.

 

CZY DOROSŁY MOŻE DOJRZEWAĆ?

6 października 2020 wtorek godz. 16:00

Słowo dojrzewanie kojarzy nam się z uzyskaniem stanu,  który jest ostateczny. Czy to prawda? Zwykle gdy mówimy o dojrzewaniu to myślimy o okresie od narodzin do pełnoletności. Czy jednak osoba dorosła ma szansę dalej się zmieniać?
Na te pytania odpowiada prof. Bogdan de Barbaro.

 

CZY KRZYWDZENIE KRZYWDZI?
O KONSEKWENCJACH DOŚWIADCZENIA PRZEMOCY W DZIECIŃSTWIE

6 października 2020 wtorek godz. 18:00

Czy trzeba udowadniać, że krzywdzenie krzywdzi? Rzecz wydaje się oczywista. Nie jest jednak taką i to z wielu powodów. My, ludzie raczej jesteśmy optymistami – robimy plany na przyszłość i wierzymy, że nam się spełnią i raczej jesteśmy przekonani, że uraz wzmacnia charakter („cierpienie uszlachetnia”, „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni”), niż prowadzi do uszkodzeń. Równolegle, troska o dzieciństwo, jako okres, w którym może wydarzyć się nieodwracalne nieszczęście, zakorzeniła się w kulturze. W efekcie łatwo oscylujemy między mitem dziecięcej kruchości, a mitem dziecka niezniszczalnego, odpornego na każdą ranę, jak „chłopiec w czepku urodzony” z baśni Braci Grimm, który wychodzi cało ze spotkania za złym królem, sieroctwem i samotnością, zbójcami w lesie i śmiercią. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Wykład spróbuje przybliżyć skomplikowaną naturę dziecięcej kruchości i dziecięcej siły oraz wpływu przemocy na rozwój dziecka. Zaprasza dr n. med. Krzysztof Szwajca.

 

QUO VADIS PSYCHIATRIO?

7 października 2020 środa godz. 16:00

Rozmowa o reformie psychiatrii, wyzwaniach stawianych w okresie pandemii oraz o tym, że choroby psychiczne stają się coraz mniej wstydliwe. Zapraszają prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec oraz prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek.

 

CZAS MROKU – CZAS MOCY. ROZMOWA PROF. DOMINIKI DUDEK Z PAULINĄ MŁYNARSKĄ

7 października 2020 środa godz. 18:00

Prof. Dominika Dudek rozmawia z Pauliną Młynarską o kryzysach psychicznych i sposobach ich przezwyciężania.

 

MECZ PIŁKI NOŻNEJ „DOKOPAĆ PSYCHIATROM”
II EDYCJA

8 października 2020 czwartek godz. 12:00

Zapraszamy na transmisję meczu piłki nożnej „DOKOPAĆ PSYCHIATROM”.
Jedną z drużyn biorących udział będą, naturalnie lekarze psychiatrzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – Organizatora wydarzenia, zaś drużyną przeciwną będą przedstawiciele Organizatora i Współorganizatorów Human Week-Uniwersytet Jagielloński oraz Urząd Miasta Krakowa.
Będzie to idealna okazja, aby zobaczyć na boisku mieszankę wybuchową!

 

PIERWSZE CHWILE – PIERWSZE SZANSE

8 października 2020 czwartek godz. 16:00

O początkach życia psychicznego, ciąży i porodzie.
O depresji  poporodowej i depresji wczesnodziecięcej.
„Na całym świecie ostatnie odkrycia naukowe dotyczące rozwoju i funkcjonowania mózgu potwierdzają coś, co wiemy intuicyjnie od dawna; że warunkiem optymalnego rozwoju mózgu człowieka, zarówno pod względem możliwości intelektualnych, jak i uczuciowych jest dobra, kochająca relacja między rodzicami a dzieckiem, czyli czułość i empatia, zainteresowanie i radość w oczach matki, kiedy patrzy na swoje dziecko” – wskazuje Maja Zagajewska.
Zielony Domek w Krakowie – wsparcie dla rodziców z dziećmi. 

 

PRZEZ SZTUKĘ DO ZDROWIA

8 października 2020 czwartek godz. 18:00

To opowieść o poezji, teatrze i malarstwie, które w  grupie poetyckiej, w teatrze „Psyche” i w „Galerii Miodowa” od ponad trzydziestu lat są dla krakowskich pacjentów i artystów przestrzenią wspólnoty i kreatywnego wyrazu. To opowieść o odkrywaniu zdrowych zasobów w osobie chorującej ale też o uwrażliwianiu odbiorców na cierpienia drugiego.
Zapraszają: Anna Bielańska , Krzysztof Rogoż, Małgorzata Bundzewicz oraz Zespół  Teatru „Psyche”

 

SIEDEM FILARÓW ZDROWIA PSYCHICZNEGO – PERSPEKTYWA PSYCHOLOGICZNA

9 października 2020 piątek godz. 16:00

Z psychologicznego punktu widzenia zdrowie psychiczne jest czymś więcej niż brakiem dotkliwego cierpienia emocjonalnego,  ponieważ wiąże się ze zgodą na dojrzewanie i pokonywanie zadań rozwojowych oraz stawianiem czoła wyzwaniom egzystencjalnym – a więc stawaniem się w pełni osobą. Owa spójność jest jednak ideałem a nie przeznaczeniem. W referacie zostaną przedstawione filary tego procesu i przeszkody na drodze jego realizacji w kontekście badań psychologicznych i psychoterapii.
Zaprasza ks. dr Jacek Prusak. 

 

ROZWÓJ PSYCHOSEKSUALNY DZIECI I MŁODZIEŻY

9 października 2020 piątek godz. 18:00

W trakcie wykładu omówione zostaną różnorodne kierunki rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem kształtowania się tożsamości płciowej i seksualnej oraz normatywnych i nienormatywnych zachowań seksualnych. 
Zaprasza mgr Marta Dora.

 

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

Radosnego wiosennego nastroju pomimo

czasów trudnych

życzy

Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego w Krakowie

 

LIDERZY MÓWIĄ

 

➡ KIEDY?

piątek, 3 kwietnia, godz. 15.00

 

➡ KTO?

Prof. Bogdan de Barbaro (ur. 1949) - psychiatra i psychoterapeuta, wieloletni pracownik naukowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i  Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.

 

➡ O CZYM?

Tematem spotkania będzie “Wspólnota w odosobnieniu". Wybitny psychiatra i psychoterapeuta opowie, jak być wspólnotą, kiedy nie można być razem lub kiedy trzeba być razem oraz jak dobrze przeżyć ten trudny czas.

 

➡ GDZIE?

Do spotkania na żywo można dołączyć pod linkiem, używając programu Zoom:

https://us04web.zoom.us/j/902772472

 

Słuchaj spokojnie!

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną zagrożeniem COVID-19 i znaczącym ograniczeniem dostępu do środków ochrony osobistej dla personelu medycznego od dnia 11 marca 2020 r. wstrzymuje się przyjęcia planowe na oddziały zabiegowe i zachowawcze jak również planowe porady w poradniach.

Decyzja ta nie dotyczy pacjentów onkologicznych.

Obowiązuje do odwołania.

Z wyrazami szacunku,
Marcin Jędrychowski
​Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego

Gościem prof. dr hab. n. med. Dominiki Dudek będzie prof. Adam Maciejewski.

Szanowni Państwo,
 
chciałabym serdecznie zaprosić na kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o Człowieku” dnia 4 marca 2020 roku (środa) o godzinie 18:00 w Auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie. Moim gościem będzie Profesor Adam Maciejewski – wspólnie poruszymy temat, jakim jest społeczny aspekt złożonych allotransplantacji w regionie głowy i szyi. Mam nadzieję, iż będzie to dla Państwa ciekawe i inspirujące spotkanie.

prof. dr hab. med. Dominika Dudek
Kierownik Katedry Psychiatrii CM UJ
 
 

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia i krakowski Szpital Uniwersytecki zapraszają 19 lutego na kolejną Środę z Profilaktyką pod hasłem „Walka z depresją. Nie oceniaj – wspieraj!”.

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że w 2020 r. depresja stanie się drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata, a w ciągu dekady awansuje na niechlubne pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Z ostrożnych szacunków wynika, że w Polsce z tą chorobą mierzy się ok. 1,5 mln osób. Znaczna część z nich się nie leczy, wizyta u psychiatry to bowiem ciągle temat tabu. Z badań opinii wynika, że choć objawy depresji u osób ze swojego otoczenia zauważył co drugi Polak, aż 81 proc. pytanych nadal uważa tę chorobę za wstydliwą i twierdzi, że nie należy się z nią afiszować.

Na zachorowanie na depresję szczególnie narażone są osoby młode, w okresie dojrzewania, kobiety w okresie okołoporodowym, seniorzy, osoby żyjące w ciągłym stresie i takie, które wcześniej przeżyły już epizod depresyjny. Tego typu zaburzenie psychiczne dotknąć może jednak każdego z nas, na każdym etapie życia. Jak podkreślają eksperci, w profilaktyce depresji kluczową rolę odgrywa zdrowy styl życia: odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna, unikanie przewlekłego stresu oraz pielęgnowanie relacji z innymi.

O tym, jak zadbać o dobrą formę psychiczną i kiedy gorszy nastrój oraz towarzyszący smutek staje się początkiem rozwijającej się choroby, będziemy mówić podczas kolejnej Środy z Profilaktyką pod hasłem „Walka z depresją. Nie oceniaj – wspieraj!”. 19 lutego przy stoisku informacji o profilaktyce i zdrowiu w krakowskiej siedzibie MOW NFZ (ul. Batorego 24) w godz. 9-14 wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologa klinicznego, psychoterapeuty Agnieszki Turkot z Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Tradycyjnie wykonywać będziemy również podstawowe badania profilaktyczne – pomiary poziomu cukru i ciśnienia tętniczego oraz analizy składu masy ciała.

Na Środę z Profilaktyką poświęconą depresji zapraszamy także do Tarnowa. W Zespole Przychodni Specjalistycznych (ul. Mostowa 6, budynek B) w godz. 12-13 indywidualnych porad będą udzielać psychoterapeuci z Oddziału Dziennego Psychiatrii, a następnie jego kierownik lek. med. Ines Szczepańska poprowadzi warsztaty poświęcone depresji. Od 11 do 14.30 osoby odwiedzające Zespół Przychodni Specjalistycznych będą mogły potwierdzić profil zaufanych oraz aktywować Internetowe Konto Pacjenta – pomogą w tym pracownicy tarnowskiej delegatury MOW NFZ.

Zapraszamy na cykl dyskusji o naturze ludzkiej „Rozmowy o Człowieku”. Najbliższe spotkanie odbędzie się 12 lutego 2020 (środa), godz. 18.00, Duża Aula PAU przy ul. Sławkowskiej 17.

Gośćmi prof. dr hab. n. med. Dominiki Dudek będą: Małgorzata Kordowicz (rabinka), Andrzej Saramowicz (sufita) i ks. Jacek Prusak.

Temat: "Tolerancja w religiach Księgi"

Spotkanie realizowane we współpracy z grupą "Niezwolnieni z tolerancji".

Lek. med. Adrian Chrobak, rezydent O/K Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży, doktorant w Klinice Psychiatrii Dorosłych UJ CM, otrzymał nagrodę European Forum of Psychiatric Trainees (EFPT) Porto Research Award za najlepszy projekt naukowy prowadzony przez rezydenta psychiatrii w Europie. Wyróżnienie przyznano podczas Europejskiego Forum Rezydentów Psychiatrii, które odbyło się 14 lipca w Pradze.

Adrian Chrobak jest autorem ponad 30 publikacji z zakresu zaburzeń ruchowych pacjentów cierpiących na schizofrenię i zaburzenia afektywne dwubiegunowe, chronobiologii oraz funkcjonowania móżdżku. Jego teksty ukazywały się m.in. w czasopismach takich jak „Molecular Biology”, „Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry” czy „Journal of Affective Disorders”. W chwili obecnej realizuje dwa granty poświęcone zagadnieniach neuroobrazowania zaburzeń ruchowych oraz trudnościach w utajonym motorycznym uczeniu się u pacjentów chorych na schizofrenię i zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Nagrodę EFPT Porto Research Award przyznano Adrianowi Chrobakowi za szczególne osiągnięcia naukowe w ramach projektu „Zaburzenia funkcji ruchowych w schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej”.

Źródło: http://efpt.eu

O Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Psychicznego im. prof. Antoniego Kępińskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (UCZP) opowiada jego Kierownik - dr Agata Dimter z O/K Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży.

Rozmowa z prof. dr. hab. Andrzejem Cechnickim, kierownikiem Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Przewodniczącym Stowarzyszenia "Porozumienie  na rzecz realizacji NPOZP".

Szanowni Państwo,

mamy zaszczyt serdecznie zaprosić Państwa na ostatnie już w tym sezonie Rozmowy o Człowieku.

Tym razem moim rozmówcą będzie Adam Zagajewski - wybitny poeta i eseista, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, laureat wielu prestiżowych nagród, filozof i intelektualista. Tematem naszego spotkania będzie poezja i wolność. Będę starała się dowiedzieć od mojego Gościa czy sztuka może albo czy wręcz powinna służyć sprawie wolności? Czy poeta jest z definicji człowiekiem wolnym? Jak w obecnych czasach należy rozumieć odpowiedzialność za słowa?

Spotkanie zostanie uświetnione wspaniałym muzycznym prezentem - koncertem utworów fortepianowych w mistrzowskim wykonaniu Profesora Andrzeja Pikula.

Ta uczta estetyczno-intelektualna odbędzie się we środę, dnia 05.06.2019 r. o godz. 18.00, jak zawsze w Auli PAU, przy ul. Sławkowskiej 17.

Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie kontynuuje ponad stuletnią tradycję krakowskiej klinicznej psychiatrii akademickiej.  Nasz obecny model leczenia wypracowany został w latach 60. przez ówczesnego kierownika Kliniki Psychiatrii prof. Antoniego Kępińskiego – jednego z najwybitniejszych polskich psychiatrów. W obszarze psychiatrii dziecięco-młodzieżowej model opieki opracowany został przez prof. Marię Orwid i rozwinięty przez prof. Jacka Bombę.

Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w związku z przystąpieniem do realizacji programu pilotażowego z dniem 1 października 2018 roku rozpoczyna realizację świadczeń pomocy psychiatrycznej w ramach Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego im. Antoniego Kępińskiego (UCZP) na obszarze dawnej dzielnicy Kraków-Śródmieście, tj. Dzielnicy I Stare Miasto, Dzielnicy II Grzegórzki, Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Od października 2018 wszystkie osoby z kryzysami i problemami psychicznymi mieszkające w rejonie dawnej Dzielnicy Kraków-Śródmieście mogą się leczyć w ramach utworzonego przez Szpital Uniwersytecki Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie zapewnia pacjentom z rejonu działania pilotażu niezwłoczny, bezpłatny dostęp do pomocy psychiatrycznej. Pacjenci mieszkający w rejonie dawnej dzielnicy Kraków-Śródmieście nadal będą mogli dowolnie wybrać placówkę, w której będą mogli się leczyć lub kontynuować dotychczasowe leczenie.

Pacjenci nie mieszkający w obrębie dawnej Dzielnicy Kraków-Śródmieście, pacjenci z problematyką uzależnień oraz pacjenci dziecięco-młodzieżowi mogą leczyć się w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych Dzieci i Młodzieży na dotychczasowych zasadach.