Jak możesz pomóc:   

 

1. Podpisz petycję online: W sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego

www.petycjeonline.com/w_sprawie_przyszoci_centrow_zdrowia_psychicznego

 

więcej informacji oraz petycja do wydruku:    

https://ef.org.pl/akcja-centrum-zdrowia-psychicznego-w-kazdym-powiecie-podpisz-petycje/

 

 2. Polub i obserwuj wydarzenie na FB

www.facebook.com/events/702983546968544/ 

 

3. Nałóż na swój profil w social mediach naszą nakładkę: www.facebook.com/messenger_media?thread_id=1200462592&attachment_id=713306272615923&message_id=mid.%24cAABa9VU1koJ7PoKONl1DT1CSSeX0

 

4. Udostępniaj informacje o wydarzeniu i nasze posty z hasztagiem:

#PopieramCentrumZdrowiaPsychicznego

 

5. Sfotografuj się z kartką z napisem #PoperiamCentrumZdrowiaPsychicznego i opublikuj w swoich mediach społecznościowych

 

6. Zapraszaj znajomych do udziały w akcji i obserwuj nasze dalsze działania

 

Ze względu na coraz szybciej rosnącą skalę zjawiska występowania problemów psychicznych, Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz z Urzędem Miasta Krakowa ma przyjemność organizować w terminie 5 - 9 października 2020 roku „HUMAN WEEK”- II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego.

 

To już drugi raz, gdy mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w „Human Week”, w dniach poprzedzających Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

 

To temat ważny dla nas wszystkich, gdyż każdego z nas czy naszych bliskich może dotknąć kryzys psychiczny. Tym razem odbywał się on będzie pt. „Od narodzin do dorosłości w dobie pandemii”.

Bardzo wiele zmieniło się w naszym życiu na przełomie ostatnich miesięcy z powodu pandemii COVID-19. Zapraszamy na cykl seminariów internetowych z obszaru zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, opieki środowiskowej, tolerancji czy też sztuki, która stanowi dla nas źródło wsparcia ale także sposób wyrażania siebie.

 

Pragniemy także zwrócić uwagę na realną pomoc a nie stygmatyzację osób borykających się z problemami psychicznymi.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach. Szczegóły dostępne na stronie internetowej www.humanweek.pl oraz na profilu wydarzenia na Facebooku.

Wszystkie wydarzenia będą dostępne on-line.

 

REFORMA PSYCHIATRII – CO NAM SIĘ UDAŁO I CO NAM SIĘ JESZCZE UDA

5 października 2020 poniedziałek godz. 16:00

Od 3 lat toczy się w Polsce reforma psychiatrii dorosłych a od roku reforma psychiatrii dzieci i młodzieży. Jak zmienia się opieka nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi w Polsce? Jaki jest jej sens i cel reformy? Dlaczego nie powinna ona być obojętna dla mieszkańców Krakowa? Zapraszają: dr Marek Balicki, prof. dr hab. n. med.Andrzej Cechnicki, dr n. med. Agata Dimter, dr hab. n. med. Maciej Pilecki i gość specjalny Katarzyna Szczerbowska -Kisielińska.

 

W DOMU, W PRACY A NIE W SZPITALU – O PSYCHIATRII ŚRODOWISKOWEJ I NIE TYLKO…”

5 października 2020 poniedziałek godz. 18:00

Kryzys psychiczny niekoniecznie musi skończyć się hospitalizacją psychiatryczną. Opieka w domu, przy współpracy rodziny może temu zapobiec. Przy długim, chronicznym przebiegu choroby zespół leczenia środowiskowego, który prowadzi leczenie w domu pacjenta jest najważniejszym źródłem oparcia dla całej rodziny. Jest wiele czynników, które prowadzą pacjentów do zdrowienia ale najważniejsze jest podjęcie i utrzymanie pracy zawodowej.
Zapraszają: dr Marta Cichońska, mgr Joanna Nolbrzak-Drozd, mgr Agnieszka Lewonowska-Banach, mgr Anna Liberadzka.

 

CZY STUDENT W PANDEMII TO STUDENT W KRYZYSIE?

6 października 2020 wtorek godz. 12:00

Czy student w pandemii to student w kryzysie? – doświadczania z pracy zdalnej ze studentami przeżywających  trudności natury psychicznej nasilającymi się w okresie pandemii. Wystąpienie poruszy temat specyfiki sytuacji epidemicznej i jej wpływu na kondycje psychiczną  młodych dorosłych na podstawie pracy W Studenckim Ośrodku Wsparcia i Adaptacji SOWA UJ. Zapraszają: Jagna Kazienko oraz Magdalena Pająk.

 

CZY DOROSŁY MOŻE DOJRZEWAĆ?

6 października 2020 wtorek godz. 16:00

Słowo dojrzewanie kojarzy nam się z uzyskaniem stanu,  który jest ostateczny. Czy to prawda? Zwykle gdy mówimy o dojrzewaniu to myślimy o okresie od narodzin do pełnoletności. Czy jednak osoba dorosła ma szansę dalej się zmieniać?
Na te pytania odpowiada prof. Bogdan de Barbaro.

 

CZY KRZYWDZENIE KRZYWDZI?
O KONSEKWENCJACH DOŚWIADCZENIA PRZEMOCY W DZIECIŃSTWIE

6 października 2020 wtorek godz. 18:00

Czy trzeba udowadniać, że krzywdzenie krzywdzi? Rzecz wydaje się oczywista. Nie jest jednak taką i to z wielu powodów. My, ludzie raczej jesteśmy optymistami – robimy plany na przyszłość i wierzymy, że nam się spełnią i raczej jesteśmy przekonani, że uraz wzmacnia charakter („cierpienie uszlachetnia”, „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni”), niż prowadzi do uszkodzeń. Równolegle, troska o dzieciństwo, jako okres, w którym może wydarzyć się nieodwracalne nieszczęście, zakorzeniła się w kulturze. W efekcie łatwo oscylujemy między mitem dziecięcej kruchości, a mitem dziecka niezniszczalnego, odpornego na każdą ranę, jak „chłopiec w czepku urodzony” z baśni Braci Grimm, który wychodzi cało ze spotkania za złym królem, sieroctwem i samotnością, zbójcami w lesie i śmiercią. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Wykład spróbuje przybliżyć skomplikowaną naturę dziecięcej kruchości i dziecięcej siły oraz wpływu przemocy na rozwój dziecka. Zaprasza dr n. med. Krzysztof Szwajca.

 

QUO VADIS PSYCHIATRIO?

7 października 2020 środa godz. 16:00

Rozmowa o reformie psychiatrii, wyzwaniach stawianych w okresie pandemii oraz o tym, że choroby psychiczne stają się coraz mniej wstydliwe. Zapraszają prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec oraz prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek.

 

CZAS MROKU – CZAS MOCY. ROZMOWA PROF. DOMINIKI DUDEK Z PAULINĄ MŁYNARSKĄ

7 października 2020 środa godz. 18:00

Prof. Dominika Dudek rozmawia z Pauliną Młynarską o kryzysach psychicznych i sposobach ich przezwyciężania.

 

MECZ PIŁKI NOŻNEJ „DOKOPAĆ PSYCHIATROM”
II EDYCJA

8 października 2020 czwartek godz. 12:00

Zapraszamy na transmisję meczu piłki nożnej „DOKOPAĆ PSYCHIATROM”.
Jedną z drużyn biorących udział będą, naturalnie lekarze psychiatrzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – Organizatora wydarzenia, zaś drużyną przeciwną będą przedstawiciele Organizatora i Współorganizatorów Human Week-Uniwersytet Jagielloński oraz Urząd Miasta Krakowa.
Będzie to idealna okazja, aby zobaczyć na boisku mieszankę wybuchową!

 

PIERWSZE CHWILE – PIERWSZE SZANSE

8 października 2020 czwartek godz. 16:00

O początkach życia psychicznego, ciąży i porodzie.
O depresji  poporodowej i depresji wczesnodziecięcej.
„Na całym świecie ostatnie odkrycia naukowe dotyczące rozwoju i funkcjonowania mózgu potwierdzają coś, co wiemy intuicyjnie od dawna; że warunkiem optymalnego rozwoju mózgu człowieka, zarówno pod względem możliwości intelektualnych, jak i uczuciowych jest dobra, kochająca relacja między rodzicami a dzieckiem, czyli czułość i empatia, zainteresowanie i radość w oczach matki, kiedy patrzy na swoje dziecko” – wskazuje Maja Zagajewska.
Zielony Domek w Krakowie – wsparcie dla rodziców z dziećmi. 

 

PRZEZ SZTUKĘ DO ZDROWIA

8 października 2020 czwartek godz. 18:00

To opowieść o poezji, teatrze i malarstwie, które w  grupie poetyckiej, w teatrze „Psyche” i w „Galerii Miodowa” od ponad trzydziestu lat są dla krakowskich pacjentów i artystów przestrzenią wspólnoty i kreatywnego wyrazu. To opowieść o odkrywaniu zdrowych zasobów w osobie chorującej ale też o uwrażliwianiu odbiorców na cierpienia drugiego.
Zapraszają: Anna Bielańska , Krzysztof Rogoż, Małgorzata Bundzewicz oraz Zespół  Teatru „Psyche”

 

SIEDEM FILARÓW ZDROWIA PSYCHICZNEGO – PERSPEKTYWA PSYCHOLOGICZNA

9 października 2020 piątek godz. 16:00

Z psychologicznego punktu widzenia zdrowie psychiczne jest czymś więcej niż brakiem dotkliwego cierpienia emocjonalnego,  ponieważ wiąże się ze zgodą na dojrzewanie i pokonywanie zadań rozwojowych oraz stawianiem czoła wyzwaniom egzystencjalnym – a więc stawaniem się w pełni osobą. Owa spójność jest jednak ideałem a nie przeznaczeniem. W referacie zostaną przedstawione filary tego procesu i przeszkody na drodze jego realizacji w kontekście badań psychologicznych i psychoterapii.
Zaprasza ks. dr Jacek Prusak. 

 

ROZWÓJ PSYCHOSEKSUALNY DZIECI I MŁODZIEŻY

9 października 2020 piątek godz. 18:00

W trakcie wykładu omówione zostaną różnorodne kierunki rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem kształtowania się tożsamości płciowej i seksualnej oraz normatywnych i nienormatywnych zachowań seksualnych. 
Zaprasza mgr Marta Dora.

 

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

Radosnego wiosennego nastroju pomimo

czasów trudnych

życzy

Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego w Krakowie

 

LIDERZY MÓWIĄ

 

➡ KIEDY?

piątek, 3 kwietnia, godz. 15.00

 

➡ KTO?

Prof. Bogdan de Barbaro (ur. 1949) - psychiatra i psychoterapeuta, wieloletni pracownik naukowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i  Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.

 

➡ O CZYM?

Tematem spotkania będzie “Wspólnota w odosobnieniu". Wybitny psychiatra i psychoterapeuta opowie, jak być wspólnotą, kiedy nie można być razem lub kiedy trzeba być razem oraz jak dobrze przeżyć ten trudny czas.

 

➡ GDZIE?

Do spotkania na żywo można dołączyć pod linkiem, używając programu Zoom:

https://us04web.zoom.us/j/902772472

 

Słuchaj spokojnie!

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną zagrożeniem COVID-19 i znaczącym ograniczeniem dostępu do środków ochrony osobistej dla personelu medycznego od dnia 11 marca 2020 r. wstrzymuje się przyjęcia planowe na oddziały zabiegowe i zachowawcze jak również planowe porady w poradniach.

Decyzja ta nie dotyczy pacjentów onkologicznych.

Obowiązuje do odwołania.

Z wyrazami szacunku,
Marcin Jędrychowski
​Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego

Gościem prof. dr hab. n. med. Dominiki Dudek będzie prof. Adam Maciejewski.

Szanowni Państwo,
 
chciałabym serdecznie zaprosić na kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o Człowieku” dnia 4 marca 2020 roku (środa) o godzinie 18:00 w Auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie. Moim gościem będzie Profesor Adam Maciejewski – wspólnie poruszymy temat, jakim jest społeczny aspekt złożonych allotransplantacji w regionie głowy i szyi. Mam nadzieję, iż będzie to dla Państwa ciekawe i inspirujące spotkanie.

prof. dr hab. med. Dominika Dudek
Kierownik Katedry Psychiatrii CM UJ
 
 

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia i krakowski Szpital Uniwersytecki zapraszają 19 lutego na kolejną Środę z Profilaktyką pod hasłem „Walka z depresją. Nie oceniaj – wspieraj!”.

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że w 2020 r. depresja stanie się drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata, a w ciągu dekady awansuje na niechlubne pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Z ostrożnych szacunków wynika, że w Polsce z tą chorobą mierzy się ok. 1,5 mln osób. Znaczna część z nich się nie leczy, wizyta u psychiatry to bowiem ciągle temat tabu. Z badań opinii wynika, że choć objawy depresji u osób ze swojego otoczenia zauważył co drugi Polak, aż 81 proc. pytanych nadal uważa tę chorobę za wstydliwą i twierdzi, że nie należy się z nią afiszować.

Na zachorowanie na depresję szczególnie narażone są osoby młode, w okresie dojrzewania, kobiety w okresie okołoporodowym, seniorzy, osoby żyjące w ciągłym stresie i takie, które wcześniej przeżyły już epizod depresyjny. Tego typu zaburzenie psychiczne dotknąć może jednak każdego z nas, na każdym etapie życia. Jak podkreślają eksperci, w profilaktyce depresji kluczową rolę odgrywa zdrowy styl życia: odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna, unikanie przewlekłego stresu oraz pielęgnowanie relacji z innymi.

O tym, jak zadbać o dobrą formę psychiczną i kiedy gorszy nastrój oraz towarzyszący smutek staje się początkiem rozwijającej się choroby, będziemy mówić podczas kolejnej Środy z Profilaktyką pod hasłem „Walka z depresją. Nie oceniaj – wspieraj!”. 19 lutego przy stoisku informacji o profilaktyce i zdrowiu w krakowskiej siedzibie MOW NFZ (ul. Batorego 24) w godz. 9-14 wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologa klinicznego, psychoterapeuty Agnieszki Turkot z Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Tradycyjnie wykonywać będziemy również podstawowe badania profilaktyczne – pomiary poziomu cukru i ciśnienia tętniczego oraz analizy składu masy ciała.

Na Środę z Profilaktyką poświęconą depresji zapraszamy także do Tarnowa. W Zespole Przychodni Specjalistycznych (ul. Mostowa 6, budynek B) w godz. 12-13 indywidualnych porad będą udzielać psychoterapeuci z Oddziału Dziennego Psychiatrii, a następnie jego kierownik lek. med. Ines Szczepańska poprowadzi warsztaty poświęcone depresji. Od 11 do 14.30 osoby odwiedzające Zespół Przychodni Specjalistycznych będą mogły potwierdzić profil zaufanych oraz aktywować Internetowe Konto Pacjenta – pomogą w tym pracownicy tarnowskiej delegatury MOW NFZ.

Zapraszamy na cykl dyskusji o naturze ludzkiej „Rozmowy o Człowieku”. Najbliższe spotkanie odbędzie się 12 lutego 2020 (środa), godz. 18.00, Duża Aula PAU przy ul. Sławkowskiej 17.

Gośćmi prof. dr hab. n. med. Dominiki Dudek będą: Małgorzata Kordowicz (rabinka), Andrzej Saramowicz (sufita) i ks. Jacek Prusak.

Temat: "Tolerancja w religiach Księgi"

Spotkanie realizowane we współpracy z grupą "Niezwolnieni z tolerancji".

Lek. med. Adrian Chrobak, rezydent O/K Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży, doktorant w Klinice Psychiatrii Dorosłych UJ CM, otrzymał nagrodę European Forum of Psychiatric Trainees (EFPT) Porto Research Award za najlepszy projekt naukowy prowadzony przez rezydenta psychiatrii w Europie. Wyróżnienie przyznano podczas Europejskiego Forum Rezydentów Psychiatrii, które odbyło się 14 lipca w Pradze.

Adrian Chrobak jest autorem ponad 30 publikacji z zakresu zaburzeń ruchowych pacjentów cierpiących na schizofrenię i zaburzenia afektywne dwubiegunowe, chronobiologii oraz funkcjonowania móżdżku. Jego teksty ukazywały się m.in. w czasopismach takich jak „Molecular Biology”, „Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry” czy „Journal of Affective Disorders”. W chwili obecnej realizuje dwa granty poświęcone zagadnieniach neuroobrazowania zaburzeń ruchowych oraz trudnościach w utajonym motorycznym uczeniu się u pacjentów chorych na schizofrenię i zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Nagrodę EFPT Porto Research Award przyznano Adrianowi Chrobakowi za szczególne osiągnięcia naukowe w ramach projektu „Zaburzenia funkcji ruchowych w schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej”.

Źródło: http://efpt.eu

O Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Psychicznego im. prof. Antoniego Kępińskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (UCZP) opowiada jego Kierownik - dr Agata Dimter z O/K Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży.

Rozmowa z prof. dr. hab. Andrzejem Cechnickim, kierownikiem Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Przewodniczącym Stowarzyszenia "Porozumienie  na rzecz realizacji NPOZP".

Szanowni Państwo,

mamy zaszczyt serdecznie zaprosić Państwa na ostatnie już w tym sezonie Rozmowy o Człowieku.

Tym razem moim rozmówcą będzie Adam Zagajewski - wybitny poeta i eseista, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, laureat wielu prestiżowych nagród, filozof i intelektualista. Tematem naszego spotkania będzie poezja i wolność. Będę starała się dowiedzieć od mojego Gościa czy sztuka może albo czy wręcz powinna służyć sprawie wolności? Czy poeta jest z definicji człowiekiem wolnym? Jak w obecnych czasach należy rozumieć odpowiedzialność za słowa?

Spotkanie zostanie uświetnione wspaniałym muzycznym prezentem - koncertem utworów fortepianowych w mistrzowskim wykonaniu Profesora Andrzeja Pikula.

Ta uczta estetyczno-intelektualna odbędzie się we środę, dnia 05.06.2019 r. o godz. 18.00, jak zawsze w Auli PAU, przy ul. Sławkowskiej 17.

Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie kontynuuje ponad stuletnią tradycję krakowskiej klinicznej psychiatrii akademickiej.  Nasz obecny model leczenia wypracowany został w latach 60. przez ówczesnego kierownika Kliniki Psychiatrii prof. Antoniego Kępińskiego – jednego z najwybitniejszych polskich psychiatrów. W obszarze psychiatrii dziecięco-młodzieżowej model opieki opracowany został przez prof. Marię Orwid i rozwinięty przez prof. Jacka Bombę.

Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w związku z przystąpieniem do realizacji programu pilotażowego z dniem 1 października 2018 roku rozpoczyna realizację świadczeń pomocy psychiatrycznej w ramach Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego im. Antoniego Kępińskiego (UCZP) na obszarze dawnej dzielnicy Kraków-Śródmieście, tj. Dzielnicy I Stare Miasto, Dzielnicy II Grzegórzki, Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Od października 2018 wszystkie osoby z kryzysami i problemami psychicznymi mieszkające w rejonie dawnej Dzielnicy Kraków-Śródmieście mogą się leczyć w ramach utworzonego przez Szpital Uniwersytecki Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie zapewnia pacjentom z rejonu działania pilotażu niezwłoczny, bezpłatny dostęp do pomocy psychiatrycznej. Pacjenci mieszkający w rejonie dawnej dzielnicy Kraków-Śródmieście nadal będą mogli dowolnie wybrać placówkę, w której będą mogli się leczyć lub kontynuować dotychczasowe leczenie.

Pacjenci nie mieszkający w obrębie dawnej Dzielnicy Kraków-Śródmieście, pacjenci z problematyką uzależnień oraz pacjenci dziecięco-młodzieżowi mogą leczyć się w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych Dzieci i Młodzieży na dotychczasowych zasadach.