Ze względu na coraz szybciej rosnącą skalę zjawiska występowania problemów psychicznych, Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz z Urzędem Miasta Krakowa ma przyjemność organizować w terminie 5 - 9 października 2020 roku „HUMAN WEEK”- II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego.

 

To już drugi raz, gdy mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w „Human Week”, w dniach poprzedzających Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

 

To temat ważny dla nas wszystkich, gdyż każdego z nas czy naszych bliskich może dotknąć kryzys psychiczny. Tym razem odbywał się on będzie pt. „Od narodzin do dorosłości w dobie pandemii”.

Bardzo wiele zmieniło się w naszym życiu na przełomie ostatnich miesięcy z powodu pandemii COVID-19. Zapraszamy na cykl seminariów internetowych z obszaru zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, opieki środowiskowej, tolerancji czy też sztuki, która stanowi dla nas źródło wsparcia ale także sposób wyrażania siebie.

 

Pragniemy także zwrócić uwagę na realną pomoc a nie stygmatyzację osób borykających się z problemami psychicznymi.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach. Szczegóły dostępne na stronie internetowej www.humanweek.pl oraz na profilu wydarzenia na Facebooku.

Wszystkie wydarzenia będą dostępne on-line.

 

REFORMA PSYCHIATRII – CO NAM SIĘ UDAŁO I CO NAM SIĘ JESZCZE UDA

5 października 2020 poniedziałek godz. 16:00

Od 3 lat toczy się w Polsce reforma psychiatrii dorosłych a od roku reforma psychiatrii dzieci i młodzieży. Jak zmienia się opieka nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi w Polsce? Jaki jest jej sens i cel reformy? Dlaczego nie powinna ona być obojętna dla mieszkańców Krakowa? Zapraszają: dr Marek Balicki, prof. dr hab. n. med.Andrzej Cechnicki, dr n. med. Agata Dimter, dr hab. n. med. Maciej Pilecki i gość specjalny Katarzyna Szczerbowska -Kisielińska.

 

W DOMU, W PRACY A NIE W SZPITALU – O PSYCHIATRII ŚRODOWISKOWEJ I NIE TYLKO…”

5 października 2020 poniedziałek godz. 18:00

Kryzys psychiczny niekoniecznie musi skończyć się hospitalizacją psychiatryczną. Opieka w domu, przy współpracy rodziny może temu zapobiec. Przy długim, chronicznym przebiegu choroby zespół leczenia środowiskowego, który prowadzi leczenie w domu pacjenta jest najważniejszym źródłem oparcia dla całej rodziny. Jest wiele czynników, które prowadzą pacjentów do zdrowienia ale najważniejsze jest podjęcie i utrzymanie pracy zawodowej.
Zapraszają: dr Marta Cichońska, mgr Joanna Nolbrzak-Drozd, mgr Agnieszka Lewonowska-Banach, mgr Anna Liberadzka.

 

CZY STUDENT W PANDEMII TO STUDENT W KRYZYSIE?

6 października 2020 wtorek godz. 12:00

Czy student w pandemii to student w kryzysie? – doświadczania z pracy zdalnej ze studentami przeżywających  trudności natury psychicznej nasilającymi się w okresie pandemii. Wystąpienie poruszy temat specyfiki sytuacji epidemicznej i jej wpływu na kondycje psychiczną  młodych dorosłych na podstawie pracy W Studenckim Ośrodku Wsparcia i Adaptacji SOWA UJ. Zapraszają: Jagna Kazienko oraz Magdalena Pająk.

 

CZY DOROSŁY MOŻE DOJRZEWAĆ?

6 października 2020 wtorek godz. 16:00

Słowo dojrzewanie kojarzy nam się z uzyskaniem stanu,  który jest ostateczny. Czy to prawda? Zwykle gdy mówimy o dojrzewaniu to myślimy o okresie od narodzin do pełnoletności. Czy jednak osoba dorosła ma szansę dalej się zmieniać?
Na te pytania odpowiada prof. Bogdan de Barbaro.

 

CZY KRZYWDZENIE KRZYWDZI?
O KONSEKWENCJACH DOŚWIADCZENIA PRZEMOCY W DZIECIŃSTWIE

6 października 2020 wtorek godz. 18:00

Czy trzeba udowadniać, że krzywdzenie krzywdzi? Rzecz wydaje się oczywista. Nie jest jednak taką i to z wielu powodów. My, ludzie raczej jesteśmy optymistami – robimy plany na przyszłość i wierzymy, że nam się spełnią i raczej jesteśmy przekonani, że uraz wzmacnia charakter („cierpienie uszlachetnia”, „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni”), niż prowadzi do uszkodzeń. Równolegle, troska o dzieciństwo, jako okres, w którym może wydarzyć się nieodwracalne nieszczęście, zakorzeniła się w kulturze. W efekcie łatwo oscylujemy między mitem dziecięcej kruchości, a mitem dziecka niezniszczalnego, odpornego na każdą ranę, jak „chłopiec w czepku urodzony” z baśni Braci Grimm, który wychodzi cało ze spotkania za złym królem, sieroctwem i samotnością, zbójcami w lesie i śmiercią. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Wykład spróbuje przybliżyć skomplikowaną naturę dziecięcej kruchości i dziecięcej siły oraz wpływu przemocy na rozwój dziecka. Zaprasza dr n. med. Krzysztof Szwajca.

 

QUO VADIS PSYCHIATRIO?

7 października 2020 środa godz. 16:00

Rozmowa o reformie psychiatrii, wyzwaniach stawianych w okresie pandemii oraz o tym, że choroby psychiczne stają się coraz mniej wstydliwe. Zapraszają prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec oraz prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek.

 

CZAS MROKU – CZAS MOCY. ROZMOWA PROF. DOMINIKI DUDEK Z PAULINĄ MŁYNARSKĄ

7 października 2020 środa godz. 18:00

Prof. Dominika Dudek rozmawia z Pauliną Młynarską o kryzysach psychicznych i sposobach ich przezwyciężania.

 

MECZ PIŁKI NOŻNEJ „DOKOPAĆ PSYCHIATROM”
II EDYCJA

8 października 2020 czwartek godz. 12:00

Zapraszamy na transmisję meczu piłki nożnej „DOKOPAĆ PSYCHIATROM”.
Jedną z drużyn biorących udział będą, naturalnie lekarze psychiatrzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – Organizatora wydarzenia, zaś drużyną przeciwną będą przedstawiciele Organizatora i Współorganizatorów Human Week-Uniwersytet Jagielloński oraz Urząd Miasta Krakowa.
Będzie to idealna okazja, aby zobaczyć na boisku mieszankę wybuchową!

 

PIERWSZE CHWILE – PIERWSZE SZANSE

8 października 2020 czwartek godz. 16:00

O początkach życia psychicznego, ciąży i porodzie.
O depresji  poporodowej i depresji wczesnodziecięcej.
„Na całym świecie ostatnie odkrycia naukowe dotyczące rozwoju i funkcjonowania mózgu potwierdzają coś, co wiemy intuicyjnie od dawna; że warunkiem optymalnego rozwoju mózgu człowieka, zarówno pod względem możliwości intelektualnych, jak i uczuciowych jest dobra, kochająca relacja między rodzicami a dzieckiem, czyli czułość i empatia, zainteresowanie i radość w oczach matki, kiedy patrzy na swoje dziecko” – wskazuje Maja Zagajewska.
Zielony Domek w Krakowie – wsparcie dla rodziców z dziećmi. 

 

PRZEZ SZTUKĘ DO ZDROWIA

8 października 2020 czwartek godz. 18:00

To opowieść o poezji, teatrze i malarstwie, które w  grupie poetyckiej, w teatrze „Psyche” i w „Galerii Miodowa” od ponad trzydziestu lat są dla krakowskich pacjentów i artystów przestrzenią wspólnoty i kreatywnego wyrazu. To opowieść o odkrywaniu zdrowych zasobów w osobie chorującej ale też o uwrażliwianiu odbiorców na cierpienia drugiego.
Zapraszają: Anna Bielańska , Krzysztof Rogoż, Małgorzata Bundzewicz oraz Zespół  Teatru „Psyche”

 

SIEDEM FILARÓW ZDROWIA PSYCHICZNEGO – PERSPEKTYWA PSYCHOLOGICZNA

9 października 2020 piątek godz. 16:00

Z psychologicznego punktu widzenia zdrowie psychiczne jest czymś więcej niż brakiem dotkliwego cierpienia emocjonalnego,  ponieważ wiąże się ze zgodą na dojrzewanie i pokonywanie zadań rozwojowych oraz stawianiem czoła wyzwaniom egzystencjalnym – a więc stawaniem się w pełni osobą. Owa spójność jest jednak ideałem a nie przeznaczeniem. W referacie zostaną przedstawione filary tego procesu i przeszkody na drodze jego realizacji w kontekście badań psychologicznych i psychoterapii.
Zaprasza ks. dr Jacek Prusak. 

 

ROZWÓJ PSYCHOSEKSUALNY DZIECI I MŁODZIEŻY

9 października 2020 piątek godz. 18:00

W trakcie wykładu omówione zostaną różnorodne kierunki rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem kształtowania się tożsamości płciowej i seksualnej oraz normatywnych i nienormatywnych zachowań seksualnych. 
Zaprasza mgr Marta Dora.