Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia i krakowski Szpital Uniwersytecki zapraszają 19 lutego na kolejną Środę z Profilaktyką pod hasłem „Walka z depresją. Nie oceniaj – wspieraj!”.

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że w 2020 r. depresja stanie się drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata, a w ciągu dekady awansuje na niechlubne pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Z ostrożnych szacunków wynika, że w Polsce z tą chorobą mierzy się ok. 1,5 mln osób. Znaczna część z nich się nie leczy, wizyta u psychiatry to bowiem ciągle temat tabu. Z badań opinii wynika, że choć objawy depresji u osób ze swojego otoczenia zauważył co drugi Polak, aż 81 proc. pytanych nadal uważa tę chorobę za wstydliwą i twierdzi, że nie należy się z nią afiszować.

Na zachorowanie na depresję szczególnie narażone są osoby młode, w okresie dojrzewania, kobiety w okresie okołoporodowym, seniorzy, osoby żyjące w ciągłym stresie i takie, które wcześniej przeżyły już epizod depresyjny. Tego typu zaburzenie psychiczne dotknąć może jednak każdego z nas, na każdym etapie życia. Jak podkreślają eksperci, w profilaktyce depresji kluczową rolę odgrywa zdrowy styl życia: odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna, unikanie przewlekłego stresu oraz pielęgnowanie relacji z innymi.

O tym, jak zadbać o dobrą formę psychiczną i kiedy gorszy nastrój oraz towarzyszący smutek staje się początkiem rozwijającej się choroby, będziemy mówić podczas kolejnej Środy z Profilaktyką pod hasłem „Walka z depresją. Nie oceniaj – wspieraj!”. 19 lutego przy stoisku informacji o profilaktyce i zdrowiu w krakowskiej siedzibie MOW NFZ (ul. Batorego 24) w godz. 9-14 wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologa klinicznego, psychoterapeuty Agnieszki Turkot z Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Tradycyjnie wykonywać będziemy również podstawowe badania profilaktyczne – pomiary poziomu cukru i ciśnienia tętniczego oraz analizy składu masy ciała.

Na Środę z Profilaktyką poświęconą depresji zapraszamy także do Tarnowa. W Zespole Przychodni Specjalistycznych (ul. Mostowa 6, budynek B) w godz. 12-13 indywidualnych porad będą udzielać psychoterapeuci z Oddziału Dziennego Psychiatrii, a następnie jego kierownik lek. med. Ines Szczepańska poprowadzi warsztaty poświęcone depresji. Od 11 do 14.30 osoby odwiedzające Zespół Przychodni Specjalistycznych będą mogły potwierdzić profil zaufanych oraz aktywować Internetowe Konto Pacjenta – pomogą w tym pracownicy tarnowskiej delegatury MOW NFZ.